Witamy na stronie

Centrum Informacji Turystycznych
Orlické Záhoří

Mówi się, że we wsi Kunštát i jej okolicach znajdował się „zamek”. W XIII wieku na wzgórzu zwanym obecnie Homole wspomniano o drewnianym zamku wronie (Krähenburg). Grabie ta została rzekomo zbudowana za panowania Przemysła Otakara II. Wieś (wspomniane małe miasteczko) znajdowała się poniżej zamku, dzisiejsza wieś leży na wschodzie. Zachowany list kronikarza Kreusela z Neratova stwierdza: „Wieś Kunštát została odbudowana po jej zniszczeniu w 1572 roku”.

Osada wsi Orlické Záhoří, której nazwa pochodzi od 1951 roku, związana jest z pracą hutników i drwali w Górach Orlickich w latach 1590-1600. Dawniej niezależne, dalej wymienione gminy były własnością trzech dóbr: Opočno, do którego należały gminy Trčkov, Solnické, do których należały gminy Bedřichovka, Jadrná i Zelenka, Rychnov z gminami Kunštát i Černá Voda.

Najważniejszym zachowanym zabytkiem w tutejszej kostnicy jest nagrobek znanego szklarza Jana II. Fryderyk z Kladno Hausdorf, urodzony według dostępnych źródeł w latach 1567-1573, który miał 68 lat. W 1614 r. Otrzymał najstarszy i najbardziej adresowany przywilej dla mistrza szklarstwa w Górach Orlickich. Na prawym brzegu Divoké Orlice zbudował hutę szkła, która stała się podstawą późniejszej wsi Friedrichswald, od 1928 roku zwanej Bedřichovka.

Pierwsza pisemna wzmianka o wsi Kunštát obecnie Orlické Záhoří pochodzi z 1623 r., Opisuje spis majątku folwarku Svinné Karel z Vlkanova i część majątku Solnický, majątek we wsi Kunštát inaczej Vracov.

Dominantą miejscowości Orlické Záhoří jest późnobarokowy kościół św. Jana Chrzciciela z lat 1754-1763, poprzedzony drewnianym kościołem. Obecnie w kościele odbywają się nie tylko uroczystości kościelne, ale także imprezy kulturalne i wystawiennicze wsi. W 2011 roku znajdowała się tutaj stała ekspozycja poświęcona wybitnemu barokowemu malarzowi szkła i porcelany Ignácowi Preisslerowi (1676 - 1741). W 2006 r. Przy kościele odsłonięto tablicę pamiątkową malarza, upamiętniającą jego życie i pracę w Kunštát w majątku hrabiów Kolowrat Libštejn w Czechach Wschodnich. Kościół wyposażony jest w 8 witraży wykonanych w miejscowej hucie szkła. Witraże: sv. Jana Chrzciciela - "Chrzest Pański", nad wejściem do kościoła, został wykonany w Wiedniu w 1910 r. Przez pana Rudolfa Leutgeba, odrestaurowany przez J. Kocána i K. Bartáka w 2003 r., Drugi witraż - Jezus na Górze Oliwnej, przy wejściu do kościoła , nie został zachowany.

Oryginalne dzwony w kościele zostały skonfiskowane w 1916 r. Na cele wojenne, nowe zamówiono w firmie Oktáv Winter w Broumovie. Większy dzwon ważył 195 kg „Głos wołającego na pustyni, obwieszczającego drogę Pańską”, otrzymał imię św. Jana Chrzciciela i drugi dzwon o wadze 65 kg „Strzeż nas przed Panem!”, Poświęcony Maryi Pannie, oba dzwony konsekrowane w 1920 roku.

Oryginalny zegar wieżowy, który jest obecnie wystawiony na wieży kościoła, dostarczył w 1897 r. Eppner z powiatu kladskiego.

We wrześniu 1779 roku cesarz Józef II odwiedził Kunštát, który podczas jednej ze swoich wizyt kontrolnych przez Kunštát skosił owies na polu rolnika Nutza. Odrestaurowany pomnik z 1996 roku upamiętnia miejsce koszenia owsa.

Ignác Rohrbach (1691 - 1747) rzeźbiarz - śląski rzeźbiarz, urodzony w Kaiserswalde (Lasówka) naprzeciw Bedřichovki.

Karel Plachetka (1877 - 1961), wybitny ornitolog urodzony w Bedřichovce, jego obszerna, bogata kolekcja 255 gatunków ptaków jest przechowywana w Muzeum i Galerii Gór Orlickich w Rychnovie nad Kněžnou.

Orlické Záhoří © 2025 Vytvořila: Monika Vrkoslavová, Bonnydesign.cz, K, T, O L