Witamy na stronie

Centrum Informacji Turystycznych
Orlické Záhoří

Medvědí jeskyně u Kletna (rezervace na tel.: 0048 748141250, směr – Bystrzyca Klodzka, Sienna) • Jaskynia Niedwiedzia w Kletnie (rezerwacja biletów: +48 748141250, kierunek Bystrzyca Kłodzka, Sienna) • Bärenhöhle bei Kletno (Buchung Tel.: 0048 748141250, Richtung – Bystrzyca Klodzka, Sienna)

Jaskinia Niedźwiedzia pod Kletnem to najdłuższa jaskinia w polskich Sudetach. Znajduje się na południe od miejscowości Kletno w Kłodzku i jest uważana za najpiękniejszą dostępną jaskinię w Polsce. Turystyczną część jaskini można zwiedzać przez cały rok we wszystkie dni tygodnia oprócz poniedziałków. Płatny parking znajduje się około 1 km na północ od wejścia do jaskini, przy drodze prowadzącej do jaskini z Kletna. Dostęp do jaskini jest zabroniony. Na zwiedzanie jaskini zaleca się wcześniejszą rezerwację ze względu na duże zainteresowanie zwiedzających, maksymalna wielkość grupy to 15 osób. Trasa zwiedzania przebiega na poziomie środkowego piętra jaskini i ma długość 360 m. Zwiedzanie jaskini trwa około 45 minut.

(rezervace na tel.: 0048 748141250, směr – Bystrzyca Klodzka, Sienna) • Jaskynia Niedwiedzia w Kletnie (rezerwacja biletów: +48 748141250, kierunek Bystrzyca Kłodzka, Sienna) • Bärenhöhle bei Kletno (Buchung Tel.: 0048 748141250, Richtung – Bystrzyca Klodzka, Sienna).

www.jaskinianiedzwiedzia.pl www.jaskinianiedzwiedzia.pl
50 km

Miedzygórze (Pohádková zahrada, vodopád na řece Wilczka 21 m) • Międzygórze (Ogród Bajek, Wodospad Wilczki 21 m) • Miedzygórze (Märchengarten, Wasserfall am Fluss Wilczka 21 m)

Bajkowy ogród to miejsce, które najmłodsi docenią najbardziej, ale też bardzo nam się podobało. Znajdują się tam ręcznie rzeźbione postacie wielu znanych postaci z bajek od polskiego Bolka i Lolki, przez czeskiego Kreta, po bardziej umiarkowanego Shreka. Wstęp jest bardzo akceptowalny, a wizyta na pewno jest tego warta.

Wodospad Wilczki (Wodospad Wilczki) znajduje się na Dolnym Śląsku w powiecie kłodzkim Bystrzycy Kłodzkiej, w pobliżu lokalnej części Międzygórza (do 1945 roku Wölfelsgrund, Vlčí Důl w Czechach). Wilczka wypływa w dolinie między górą Średniakiem a północnym stokiem Králickiego Śnieżnika. Około 7 km od źródła tworzy imponujący wodospad przy uskoku tektonicznym o wysokości około 23 m.

(Pohádková zahrada, vodopád na řece Wilczka 21 m) • Międzygórze (Ogród Bajek, Wodospad Wilczki 21 m) • Miedzygórze (Märchengarten, Wasserfall am Fluss Wilczka 21 m).

www.miedzygórze.pl www.miedzygórze.pl
35 km

Bystrzyca Klodzka (Filumenistické muzeum, vyhlídkové věže: Rytířská věž, Vodní brána, Kladská bašta) • Bystrzyca Kłodzka (Muzeum Filumenistyczne, Wieże widokowe: Wieża Rycerska, Brama Wodna, Baszta Kłodzka) • Bystrzyca Klodzka (Museum für Phillumenisten, Aussichtsturm: Ritterturm, Wassertor, Glatzer Bollwerk)

Muzeum Filumenistyczne to jedyne tego typu w Polsce muzeum, jedno z nielicznych na świecie poświęconych ogniu, zapałkom i zapalniczkom. Podobne muzeum znajduje się w Sušicach, Londynie i Jönköping (Szwecja). Muzeum mieści się w dawnym kościele ewangelickim i dawnej szkole parafialnej. Oba budynki pochodzą z lat 1821-1822. Po tragicznym pożarze miasta w 1823 r. Odbudowano je. Muzeum Filumenistyczne powstało w 1964 roku z inicjatywy mieszkańców miasta, przedstawicieli miejscowej fabryki zapałek oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Bystrzycy Kłodzkiej, głównie ze względu na wieloletnią tradycję produkcji zapałek w mieście. Eksponaty muzealne to bogate kolekcje przedmiotów służących do rozpalania ognia, pudełek zapałek i etykiet zapałek z różnych stron świata.

Baszta Kłodzka wraz z Tarasem Widokowym znajduje się przy ulicy Okrzei. Budynek obronny z początku XIV wieku ozdobiony jest na ostatniej kondygnacji z każdej strony dwoma otworami strzelniczymi, a pomiędzy nimi - nieco wyżej - kamiennymi rzygaczami odprowadzającymi wodę deszczową. Na elewacji od strony ulicy Okrzei nadal widoczne są resztki dachu siodłowego dawnej Bramy Kladskiej (zburzonej w 1843 r.), Która przylegała do bastionu i była z nią połączona na dwóch kondygnacjach prostokątnymi otworami. W latach 1975-1977 wieża została wyremontowana, jej spiczasty dach pokryto tynkiem, a taras widokowy zabezpieczono metalową kratą. Kiedyś było to główne wejście do miasta. Jej obecny wygląd nawiązuje do 1568 roku, kiedy piramida z ceglanego szczytu zastąpiła pierwotną drewnianą. Obejmował również drewniany most, zburzony w 1855 r. Bastion udostępniono do zwiedzania od 1977 r., Aw 2009 r. Został wpisany na listę zabytków.

Baszta Rycerska jest w zasadzie tak stara jak jej koleżanka Kladská. Ostatecznie budowę wieży zakończono jednak dopiero w 1580 r., Aw 1608 i 1843 r. Przeszła przebudowę, która jednak nie zmieniła w żaden sposób jej wyglądu. Znajduje się on przy ulicy Rycerskiej, w przeszłości nazywany był także Czarnym Bastionem (ale też Havranem lub - według Cechu Rzeźników - Rzeźniczą). W 1843 roku odbudowano go na dzwonnicy kościoła ewangelickiego. W ramach tej przebudowy wykonano także podwójne ceglane okna w górnej części wieży. Na murze od strony ulicy wciąż można było dostrzec kamienne rozpórki, które niegdyś niosły kruchtę i podtrzymywały balkon na piętrze, przy portalu ze złamanym łukiem. Ze wszystkich czterech stron bastionu widać wąskie luki. Najwyższy drewniany hełm piramidy został zamurowany do obecnego kształtu w 1608 r. W wieży zachował się oryginalny dzwon z początku XIX wieku. Baszta Rycerska jest również udostępniona do zwiedzania, została również wpisana na listę polskich zabytków w 2009 roku.

Za Bramę Wodną uważa się obiekt, którego budowę rozpoczęto w tym samym czasie co fortyfikacje miejskie, czyli w 1319 roku. Znajduje się w południowej części starego miasta przy ul. Podmiejskiej i dzięki swojemu położeniu nazywana jest także Bramą Dolną. Ta przypominająca wieżę budowla została poddana gruntownej przebudowie dopiero w 1568 roku. Do dziś zachował się murowany krenelaż, pochodzący prawdopodobnie z czasów, gdy wieża otrzymała nową kopułę. Brama u dołu wieży ma sklepienie kolebkowe, a na zewnątrz - w kierunku od przedmieść - w murze nad przejazdem znajduje się sztuczka z prowadnicą do wyciągania kraty zamykającej wjazd do miasta. Jego drewnianą replikę - zrekonstruowaną w 2013 roku - można tu zobaczyć do dziś, a także czeskiego lwa w „przejściu”. Od strony miasta można wejść po schodach do niewielkiego pomieszczenia z drewnianym stropem na piętrze, które nie zawsze jest dostępne. Funkcjonariusz policji miejskiej miał swoją pokojówkę w wieży, a pisarz pobrał przed nią opłatę za wjazd do miasta. Opłaty pobierano za każdy samochód i koszyk z towarami. Wieża bramna w minionym stuleciu pełniła funkcję turystycznego punktu widokowego lub przestrzeni wystawienniczej, prezentującej twórczość lokalnych rzemieślników oraz różne dokumenty związane z historią miasta. Patrząc na Bramę Wodną od strony miasta, widzimy zewnętrzną klatkę schodową z prostym portalem u góry i kwadratowymi oknami z kamiennymi okładzinami. Kształt okien i portalu nawiązuje do architektury późnego średniowiecza. W 2013 roku budynek Bramy Wodnej poddano renowacji i przywrócono część jego detali architektonicznych, w tym kratę zamykającą. Został wpisany na listę zabytków w lutym 1960 roku.

(Filumenistické muzeum, vyhlídkové věže: Rytířská věž, Vodní brána, Kladská bašta) • Bystrzyca Kłodzka (Muzeum Filumenistyczne, Wieże widokowe: Wieża Rycerska, Brama Wodna, Baszta Kłodzka) • Bystrzyca Klodzka (Museum für Phillumenisten, Aussichtsturm: Ritterturm, Wassertor, Glatzer Bollwerk).

www.bystrzycaklodzka.pl www.bystrzycaklodzka.pl
18 km

Klodzko (Gotický most – zmenšenina Karlova mostu, Tvrz, kostel Nanebevzetí Panny Marie – zde umístěn náhrobek Arnošta z Pardubic, Park miniatur Minieuroland) • Kłodzko (most gotycki – miniatura praskiego Mostu Karola, Twierdza Kłodzka, kościół pw. Wniebowzięcia NMP z płytą grobową Arnoszta z Pardubic,Park Miniatur Minieuroland) • Klodzko (Gotische Brücke, Festung, Maria Himmelfahrt-Kirche – mit der Gruft des Erzbischofs Anrnošt z Pardubic, Miniaturpark Minieuroland )

Most gotycki

Miasto ma niezwykły gotycki most Jana z sześcioma barokowymi rzeźbami, w tym św. Jan Nepomucký. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków miasta i często porównywany jest do praskiego mostu Karola.

 

Twierdza

Główna twierdza (Twierdza Główna) znajduje się na Górze Fortecznej (369 m npm) w środku miasta i zajmuje powierzchnię ponad 30 ha.

Historia twierdzy Kładsko sięga średniowiecza, kiedy w X wieku powstał drewniany zamek ostrzegawczy. Później zamek przebudowano na murowaną obronną siedzibę władców Kłodzka. A na jego miejscu powstał później nowoczesny system fortyfikacji, który sprostał wymaganiom architektury militarnej XVII i XVIII wieku.

Dziś twierdza jest niezwykłym zabytkiem współczesnej architektury militarnej, który wciąż skrywa wiele tajemnic.

W XVII wieku rozpoczęto największą przebudowę zamku kłodzkiego, która przyniosła zmiany, z których większość przetrwała do dziś. W 1622 roku Valentin von Säbisch, architekt i budowniczy obwarowań wrocławskich, przedstawił propozycję wzmocnienia zamku i przekształcenia go w twierdzę bastionową. Powstał wówczas mur koronny składający się z trzech bastionów (budowli obronnych wzniesionych na wysuniętych narożach murów) chronionych trójkątnymi rawelinami. Przód tej obrony jest skierowany na północ. W tym kierunku znajdowała się otwarta przestrzeń, której obrona była najtrudniejsza. Od strony południowej, gdzie dziś znajduje się główne wejście, zamek w naturalny sposób chroniło strome, kamieniste zbocze. XIX wieku budową kierował słynny praski budowniczy i architekt Jakopo Carove.

Drugi i ostatni etap odbudowy twierdzy miał miejsce za panowania Fryderyka II. Świetny. Po pierwszej wojnie śląskiej w 1742 roku Fryderyk II. okupował powiat kladzki w Austrii i wydał rozkaz dalszego wzmocnienia twierdzy Kłodzkiej, którą uznał za jeden z najważniejszych punktów obronnych państwa. Autorem projektu odbudowy był generał i budowniczy twierdzy Gerhard Cornelius von Walrave. W 1796 roku zbudowano najwyższy punkt twierdzy - donżon - masywną wieżę, która uchodziła za ostatnią ostoję i środek kontrataku w obronie twierdzy. W donżonie znajdowały się trzykondygnacyjne magazyny o głębokości do 20 metrów oraz kazamaty ze zbrojownią, apteka, laboratorium i miejsce dla załogi. Donżon otoczony był łańcuchem bastionów, szczypiec, redut i redanów, na pierwszym planie były szanse i stanowiska strzeleckie, a także system suchych rowów o głębokości do 10 metrów.

Zgodnie z zasadami budowy twierdzy, każdy element wytrzymałościowy jest wyższy niż element stojący przed nim.

W drugiej połowie XIX wieku twierdza przestała pełnić funkcję obronną. Służył jako magazyn wojskowy, więzienie, aw czasie II wojny światowej istniał nawet zakład pracy przymusowej, który produkował części elektroniczne do okrętów podwodnych U-boot oraz rakiet V1 i V2. Po wojnie na terenie kompleksu fortecznego znajdowały się magazyny wojskowe i winiarnia. Od 1960 roku twierdza jest wpisana na listę zabytków.

 

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Ten piękny kościół jest najpiękniejszym zachowanym kościołem w Kladnie. Podziwiając bogatą architekturę, dekoracje i wyposażenie wnętrz, jesteśmy świadkami ekscytującej historii obiektu.

Pierwsza wzmianka o budowie kościoła w tym miejscu pochodzi z 1194 roku. Można jednak przypuszczać, że był to jeszcze wtedy bardzo skromny, drewniany kościół. Kamień węgielny pod obecną budowlę położyła w 1344 roku rodzina Klad z Kladna. Kłodzko, będące częścią Królestwa Czeskiego, znalazło się wówczas z kościelnego punktu widzenia w nowo utworzonej archidiecezji praskiej. Jednak budowa samego kościoła rozpoczęła się dopiero po śmierci jego głównego fundatora - pierwszego praskiego arcybiskupa Arnošta z Pardubic. Kiedy zmarł w 1364 r., Zapisał znaczną sumę pieniędzy na kontynuację budowy. Kręte ścieżki losu, ciągłe wojny i pożary, które nękały miasto, sprawiły, że kościół nadal się rozwijał. Do czasu wojen husyckich wzniesiono mury trójnawowej bazyliki. Dzieło przywrócono w 1462 roku. Wtedy też rozpoczęto budowę wieży południowej, zwanej Białą. Na jego zewnętrznych stopniach zachował się do dziś herb krzyża maltańskiego i rok 1465. W rzeczywistości jego budowa zakończyła się jednak trzy lata później. Budowę Północnej - Czarnej - Wieży rozpoczęto w 1487 roku, ale ukończono ją dopiero w XVI wieku. Charakter architektury i wystroju wnętrza kościoła kladneńskiego ukształtował najsilniej późny gotyk, a zwłaszcza barok.

Z głównym fundatorem kościoła parafialnego, Arnoštem z Pardubic, związanych jest wiele legend. Mieszkańcy Kłodzka uważali go za świętego, mimo że nigdy nie został kanonizowany. Mówi się, że w młodości, kiedy uczęszczał do szkoły joannitów w Kladnie, był świadkiem cudu, który na zawsze zmienił jego życie. Młody Arnošt, jako syn kasztelana kladneńskiego, był dumny ze swojego pochodzenia. W trakcie nabożeństwa, śpiewając hymn „Salve Regina”, widział z kolegami z klasy, jak figura Matki Boskiej stojąca na ołtarzu głównym zwróciła się do niego. Według późniejszej legendy arcybiskup przeszedł wtedy duchowe odrodzenie i stał się wielkim czcicielem Maryi Dziewicy.

 

Park Miniatur – Minieuroland

zajmuje powierzchnię 20 tys. m² znajduje się tam ponad 40 eksponatów (docelowo w planach jest ponad 100 modeli). Tutaj można zobaczyć słynne budowle z całego świata, zwłaszcza z Europy, ale także z Dolnego Śląska.
 
Park położony jest w przepięknej przyrodzie, w której można podziwiać projekty poszczególnych miniatur w najdrobniejszych szczegółach. Otoczony bajkową scenerią - wyrafinowaną i niepowtarzalną z ponad 500 gatunkami drzew i krzewów sprowadzonych z najlepszych kwiaciarni w Holandii i Belgii - można podziwiać kultowe budowle o światowej sławie, takie jak Drezno, Paryż i wiele innych. Park Miniatur zaprasza do krainy piękna, spokoju i harmonii.

(Most gotycki - miniatura Mostu Karola, Twierdza, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - grób Arnošta z Pardubic, znajduje się tu Park Miniatur Minieuroland) • Kłodzko Pardubice, Park Miniatur Minieuroland) • Kłodzko (Most Gotycki, Twierdza, Maria Himmelfahrt-Kirche - z Gruft des Erzbischofs Anrnošt z Pardubic, Park Miniatur Minieuroland.

www.klodzko.pl www.klodzko.pl
35 km

Duszniki Zdrój (Muzeum papírnictví, lázně – léčivé prameny, Chopinův dvůr, barevná fontána, Zelená stezka zdraví ) • Duszniki-Zdrój (Muzeum Papiernictwa, uzdrowisko, źródła mineralne, Dworek Chopina, kolorowa fontanna, Zielona ścieżka zdrowia) • Duszniki Zdrój (Museum für Geschichte der Papiererzeugung, Bad – Heilquellen, Chopin-Hof, Farbige Fontane, Grüner Pfad der Gesundheit)

Muzeum Papeterii

Muzeum Papiernictwa w Uzdrowisku Duszniki Zdrój mieści się w papierni, unikalnym zabytku techniki z XVII wieku. Muzeum to jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. Położony jest nad rzeką Bystrzycą Dusznicką, na południowych obrzeżach miasta, przy drodze prowadzącej do przejścia granicznego Náchod.

Podczas zwiedzania poznasz historię przemysłu papierniczego i papierniczego na świecie iw Polsce, obejrzysz także wystawę poświęconą technikom druku i wyrobom papierniczym. Znajdują się również kopie znaków wodnych różnych papierni na świecie, w Polsce i na Śląsku oraz loga współczesnych polskich papierni. Największą atrakcją tutejszego muzeum są pokazy produkcji papieru czerpanego, które prezentowane są na parterze papierni. Na dziedzińcu muzeum znajduje się wystawa poświęcona historii druku.

 

Spa

Uzdrowisko Duszniki Zdrój położone jest w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, nad rzeką Kladská Bystřice, w pobliżu granicy czesko-polskiej, około 20 km na wschód od miasta Náchod. Chociaż uzdrowisko leży na wysokości 588 m n.p.m., mikroklimat jest tu identyczny z miejscami położonymi na wysokości 1000 m n.p.m.

Miasto Duszniki Zdrój to jedno z pięciu uzdrowisk w Kotlinie Kłodzkiej. Kłodzko to obszar największego występowania źródeł mineralnych i leczniczych w Polsce. Studeny pramen (Zimowe Źródło) odkryto już w 1408 roku. Przyjemny smak wód mineralnych rozsławił miasto daleko poza jego granicami. W 1800 roku powstały pierwsze obiekty uzdrowiskowe z zabiegami opartymi na wodach mineralnych i surowcach mleczarskich (krowie i owcze mleko).

Obiekty uzdrowiskowe położone są w parku, który z centrum miasta łączy kilometrowa aleja Chopina. Miasto pokochał kompozytor F. Chopin, który tu leczył się i koncertował. Pośrodku Parku Zdrojowego znajduje się pomnik architektury Chopinův dvůr, na którym w 1826 roku koncertował F. Chopin. Dziś odbywają się tu koncerty uzdrowiskowe, a od 1948 roku corocznie odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Chopinowski.

Wodę stosuje się w leczeniu wrzodów żołądka i jelit, chorób wątroby, osteoporozy, przewlekłych i alergicznych chorób układu oddechowego, bezpłodności i układu mięśniowo-szkieletowego. Podstawowe rodzaje zabiegów i zabiegów to kąpiele naturalne, okłady błotne, hydroterapia, inhalacje, elektroterapia, masaże, ćwiczenia lecznicze i inne.

 

Zielona ścieżka zdrowia

Naturalna siłownia jest podzielona na dwie części: mały obwód i zwarcie. Mały obwód składający się z 10 drewnianych trybun znajduje się na miejscu starej naturalnej siłowni w leśnym parku. Duży tor z 10 zewnętrznymi stanowiskami gimnastycznymi łączył centrum miasta z miejscowością Podgórze (Podhůří) i małym obwodem.

Pierwszych 5 stanowisk siłowni naturalnej (stalowe przyrządy do ćwiczeń) zlokalizowano na placu zabaw przy Al. Chopina. Atutem tej lokalizacji jest bliskość centrum miasta oraz terenów rekreacyjnych połączonych z boiskiem do piłki nożnej, placem zabaw i lodowiskiem.

Drugie miejsce z pięcioma stacjami na tzw. Dużym torze znajduje się nad Czarnym Stawem i stanowi jednocześnie punkt końcowy. Miejsce instalacji przyrządów do ćwiczeń znajduje się w parku Major Pilot Czech Nowacký pomiędzy ulicami Zieloną i Graniczną.

Zaletą trzeciej lokalizacji jest teren o charakterze rekreacyjnym, na którym znajdują się miejsca do zorganizowania ogniska, plac zabaw, rekreacyjno-rekreacyjny zbiornik wodny z zapleczem turystycznym, oświetlone szlaki.

(Muzeum Papeterii, Uzdrowisko - Źródła Lecznicze, Dwór Chopina, Kolorowa Fontanna, Zielony Szlak Zdrowia) • Duszniki-Zdrój Artykuły papiernicze, kąpiel - uzdrowiciel, Chopin-Hof, kolorowe fontanny, zielone tło zdrowia),

www.duszniki.pl www.duszniki.pl
22 km

Jarków (Japonská zahrada, Ogród Japoński, die Japanischgarten)

Japoński ogród

Ogród jest prywatny, założony w 1980 roku przez pana Edwarda Majchera. Po zażądaniu zagospodarowania terenu i ustawienia kamieni zasadził kilkaset drzew, krzewów i roślin. W 2003 roku udostępnił go publicznie. Początkowo ogród stopniowo stawał się znany ogrodnikom i wielbicielom kultury japońskiej, dziś jest dobrze znany i chętnie odwiedzany.

Ogród japoński o powierzchni 1000 m2 przeplata się szeregiem ścieżek z ułożonych w stos kamieni i żwiru. Zabiorą Cię one do interesujących zakamarków z jeziorami, wodospadami, zadbanymi drzewami, posągami i inną małą architekturą.

(Japonská zahrada, Ogród Japoński, die Japanischgarten)

30 km

Polanica Zdrój (lázně – léčivé prameny, lázeňský park, betonová socha ledního medvěda, horská dráha Góralka) • Polanica-Zdrój (uzdrowisko, źródła mineralne, Park Zdrojowy, betonowa rzeźba niedźwiedzia polarnego, tor saneczkowy Góralka) • Polanica Zdrój (Bad – Heilquellen, Parkanlage, Eisenbeer – Betonstatue, Bergbahn Góralka)

Spa

Uzdrowisko Polanica Zdrój nazywane jest często perłą dolnośląskich uzdrowisk. Leży u podnóża Gór Bystrzyckich i Stołowych, w pobliżu granicy polsko-czeskiej.
Polanica Zdrój to najmłodsze uzdrowisko w całym Kłodzku. Ich historia sięga niespełna 200 lat temu. Woda z miejscowych źródeł mineralnych pochodzi z serca Gór Stołowych i służy do leczenia chorób serca i naczyń, problemów żołądkowo-jelitowych i układu mięśniowo-szkieletowego. Można skosztować np. Wody ze zdrowych źródeł Józefa Pieniawy, Staropolanki 2000 i innych, ale Polanica tu podobno leczy każdą kroplę wilgoci. Goście wybierają się do uzdrowiska nie tylko po to, by powrócić do zdrowia, ale także po aktywny wypoczynek w łagodnym podgórskim klimacie, dzięki któremu panują łagodne zimy i ciepłe, słoneczne lata.

 

Serce uzdrowiska bije w rytmie fontanny

Sercem Polanic jest Park Zdrojowy, który wiosną kwitnie licznymi pięknie ubarwionymi, pięknymi rododendronami. Zajmuje powierzchnię około 13 hektarów i bezpośrednio przylega do zabudowań uzdrowiskowych. Przed parkiem znajduje się pawilon przeznaczony na kuracje pitne. Obejmuje zadaszoną promenadę z popularnymi koncertami uzdrowiskowymi. Przy głównej alei parkowej stoi sanatorium Wielka Pieniawa z 1906 r. Poszukiwaną atrakcją jest stojąca naprzeciw niego fontanna, która w sezonie, gdy robi się ciemno, jest barwnie oświetlona, ​​a jej strumienie tworzą w rytm muzyki magiczne kształty. Ciekawostką parku jest także pomnik niedźwiedzia polarnego, który przypomina, że ​​w dawnych czasach lodowiec skandynawski dotarł na teren Kłodzka.

(lázně – léčivé prameny, lázeňský park, betonová socha ledního medvěda, horská dráha Góralka) • Polanica-Zdrój (uzdrowisko, źródła mineralne, Park Zdrojowy, betonowa rzeźba niedźwiedzia polarnego, tor saneczkowy Góralka) • Polanica Zdrój (Bad – Heilquellen, Parkanlage, Eisenbeer – Betonstatue, Bergbahn Góralka)

www.polanica.pl www.polanica.pl
30 km

Kudowa Zdrój (lázně – léčivé prameny, Muzeum hraček, Aquapark, Skanzen pod širým nebem, do 7 km Karlów – Dinopark) • Kudowa Zdrój (uzdrowisko, źródła mineralne, Muzeum Zabawek, Aquapark Wodny Świat, Szlak Ginących Zawodów – muzeum plenerowe Muzeum plenerowe w Kudowie-Czermnej, do 7 km Karłów – Park Dinozaurów) • Kudowa Zdrój (Bad – Heilquellen, Spielzeugmuseum, Aqua-Park, Freilichtmuseum, 7 Kil. entfernt Karlów – Dino-Park)

Spa

W 2004 roku Kudowa Uzdrowisko obchodziło 650-lecie istnienia. Jest to największe uzdrowisko w regionie kłodzkim, a dzięki całorocznemu przyjemnemu klimatowi i wysokiej jakości usługom jest jednym z najczęściej odwiedzanych. Ich sercem jest Park Zdrojowy u podnóża Góry Parkowej, w którym znajduje się piękny pawilon z mineralnymi źródłami leczniczymi z 1853 roku. Źródła mineralne wykorzystywane są do kuracji pitnych i kąpieli.

 

Odpoczynek i przeżycia

Spa to idealne miejsce na relaks. Będziesz cieszyć się spacerami po mieście z typową architekturą uzdrowiskową, kolumnadą i 17-hektarowym parkiem. Jeśli kochasz masaże i relaks, jesteś we właściwym miejscu. Wszędzie w uzdrowisku znajdziesz wysokiej jakości usługi masażu. Ucieszą się tu także rodziny z dziećmi, bo w Kudowie znajduje się popularny aquapark ze zjeżdżalnią i kilkoma grotami solnymi. Miasto posiada wiele ciekawych atrakcji, a jego okolice doskonale nadają się na wycieczki. W miejscowej części Czermna obok kościoła znajduje się kostnica (Kaplica Czaszek), której wnętrze wyłożone jest ponad trzema tysiącami czaszek i kości. Na uwagę zasługuje również Szlak Ginących Rzemiosł z ptasim mini zoo i słodkim strusiem, który jest jednocześnie skansenem z unikalnym wiatrakiem. Oprócz pracowni garncarskiej, w której możesz wykonać własny wyrób ceramiczny, zapoznasz się z rzemiosłem młyńskim i kowalskim. Muzeum znajduje się na świeżym powietrzu, tylko około 200 m od kostnicy. Do wyjątkowych cech miasta należy Muzeum Żab przy ulicy Słonecznej, które posiada kolekcję artykułów codziennego użytku o tematyce płazów. Muzeum prowadzi również edukację związaną z ochroną żab. Kolejną atrakcją, która szczególnie zachwyci Twoje dzieci, jest Muzeum Zabawek z XIX i XX wieku z ponad 3000 eksponatami ze wszystkich kontynentów.

 

Karlów – Dinopark

Dinopark w Karlowie zajmuje powierzchnię 8300 m2 i obejmuje 38 modeli prehistorycznych ludzi i zwierząt. Znajduje się po drodze z parkingu na północ na skalny szczyt Velké Hejšovina (Polski Wielki Szczeliniec). Otwarte dla zwiedzających w sezonie turystycznym, tj. Od maja do października.

(lázně – léčivé prameny, Muzeum hraček, Aquapark, Skanzen pod širým nebem, do 7 km Karlów – Dinopark) • Kudowa Zdrój (uzdrowisko, źródła mineralne, Muzeum Zabawek, Aquapark Wodny Świat, Szlak Ginących Zawodów – muzeum plenerowe Muzeum plenerowe w Kudowie-Czermnej, do 7 km Karłów – Park Dinozaurów) • Kudowa Zdrój (Bad – Heilquellen, Spielzeugmuseum, Aqua-Park, Freilichtmuseum, 7 Kil. entfernt Karlów – Dino-Park).

www.kudowa.pl www.kudowa.pl
35 km

Zieleniec (Středisko zimních sportů – sedačkové lanovky jsou využité i v letním období, Torfowisko pod Zielencem – prameniště Divoké Orlice) • Zieleniec (Ośrodek Sportów Zimowych – wyciągi krzesełkowe czynne są także w okresie letnim,Torfowisko pod Zieleńcem – źródła Dzikiej Orlicy) • Zieleniec (Wintersportzentrum – die Sesselbahnen auch im Sommer im Verkehr, Torfmoor unter Zielenec – der Flussquell des Adlerflusses)

Centrum sportów zimowych

Zieleniec Ski Arena to jeden z największych i najlepszych ośrodków narciarskich w Polsce, którego historia sięga przełomu XIX i XX wieku. Dziś do Zieleńców przyjeżdżają miłośnicy narciarskiego szaleństwa nie tylko z całej Polski, ale także z sąsiednich Czech czy Niemiec, a sam ośrodek jest regularnie nagradzany w różnego rodzaju przeglądach i konkursach.

 

Torfowisko pod Zielencem

Torfowisko (torfowisko) poniżej Zieleńca jest łatwo dostępne z chaty Masaryka w Šerlichu (pieszo) lub z Polski od strony Dusznik Zdroju lub Bystrzycy Kłodzkiej (samochodem). Powierzchnia torfowiska wynosi 218,6 ha. Pierwotna powierzchnia rezerwatu, zadeklarowana w 1954 r., Wynosiła 158 ha. Zakres wzniesień torfowiska wynosi zaledwie 20 m (750 - 770 m). Wiek torfowiska poniżej Zieleńców szacuje się na 7600 lat. Grubość torfu wynosi średnio od 3 do 4 m, maksymalna to około 8,5 m, a już dziś co roku nakłada się warstwę o grubości 1-2 mm.

Torfowisko pod Zieleńcem składa się z dwóch części: Topielisko i Czarne Bagno. Przez torfowisko prowadzi zielony szlak turystyczny, z którego wybiegają dwie odnogi w postaci chodnika strychowego. Pierwsza ścieżka prowadzi do części Topieliska, gdzie kończy się trawiastą platformą z miejscami do siedzenia i wieżą widokową (wieża widokowa). Druga ścieżka na strych prowadzi do części Czarnego Bagna, która moim zdaniem jest ciekawsza i bardziej słoneczna. Dodatkowo przy dużych powierzchniach torfowisk.

(Ośrodek sportów zimowych - wyciągi krzesełkowe jeżdżą również latem, Torfowisko pod Zielencem - wiosna Divoké Orlice) • Zieleniec - fotele również latem w ruchu, Torfmoor pod Zielencem - rzeka Adler)

www.zieleniec.pl www.zieleniec.pl
12 km

Pevnost Stříbrná hora • Twierdza Srebrnogórska • Silver Mountain Fortress • Festung Silberberg

Ogromny budynek górujący nad miastem, z grubymi kamiennymi murami, mnóstwem ciemnych kazamat, otoczony fosą, nie do zdobycia i pełen żołnierzy z muszkietami; dodatkowo odgłos wystrzałów i zapach prochu - tak zazwyczaj wyobrażamy sobie fortecę. Jeśli zdecydujemy się wejść na szczyt wzgórza Warowna Góra, co w tłumaczeniu po czesku oznacza coś w rodzaju „Ufortyfikowanej Góry”, położonej nad miasteczkiem Srebrna Góra - Czeska Srebrna Góra - będziemy zaskoczeni wielkością tego kompleksu wojskowego. Jest to największy tego typu obiekt górski w Europie.

https://forty.pl forty.pl
58 km

Bardo • Bazilika Navštívení Panny Marie • Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny • The Basilica of Visitation of the Virgin Mary • Basilika Mariä Heimsuchung

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny został zbudowany w latach 1686 - 1704 przez cystersów z Kamieńki Ząbkowickiej, którzy zarządzają miejscową parafią, na miejscu dwóch dawnych kościołów czeskich i niemieckich. Kościół w Bardzie został prawdopodobnie zaprojektowany przez architekta o nazwisku Quadro, któremu przypisuje się autorstwo jezuickiej świątyni w Nysie, jednego z nielicznych kościołów-emporium bez kopuły i transeptu. Nawa z czterema arkadami, zakończona sklepieniem kolebkowym przedzielonym łukami podtrzymującymi z lunetami, wygląda na bardzo smukłą. Belka jest skromna, lekko nachylona w okolicy pilastrów.

Budynek do dziś zachował swoją pierwotną formę. Mierzy 54 metry długości, 26 metrów szerokości i może pomieścić do pięciu tysięcy osób. Uważany jest za jeden z najpiękniejszych barokowych tabernakulów na Dolnym Śląsku. Oprócz cudownej figury Marii Panny Bardskiej, najstarszej drewnianej figury romańskiej na Dolnym Śląsku, bogato rzeźbionej barokowej ambony, organów i obrazów najważniejszego śląskiego malarza barokowego Michaela Willmanna na ołtarzu głównym i dwóch bocznych.

We wrześniu 2004 r. Kościół barda został awansowany na siedzibę kościoła pw. Matki Bożej Bardowskiej, strażniczki wiary świętej diecezji świdnickiej. W listopadzie 2008 roku kościół uzyskał status bazyliki mniejszej.

http://www.bardo.pl www.bardo.pl
53 km

Bardo • radnice • ratusz • town hall • Rathaus

http://www.bardo.pl www.bardo.pl
53 km

Bardo • Klášter • Klasztor • Monastery • Kloster

Klasztor Zakonu Redemptorystów - dawniej budynek cystersów

Obok kościoła znajduje się barokowy klasztor cystersów zbudowany w latach 1712-1716 na miejscu dawnej drewnianej budowli, która spłonęła w 1711 roku. Obecnie mieści się tu Muzeum Sztuki Kościelnej, założone z inicjatywy obecnych administratorów miejsca pielgrzymkowego - redemptorystów. Na parterze znajduje się kaplica wotywna słynąca z łask i cudów za wstawiennictwem barda Madonny.

Konstrukcja klasztoru z masywnymi murami i poprzecznym skrzydłem zwieńczonym barokowymi wieżami powstała na nieregularnym rzucie zbliżonym do litery T. Od 1900 roku nad głównym wejściem umieszczono herb redemptorystów w języku łacińskim. ). Szerokie korytarze klasztorne ze sklepieniami kopułowymi na łukach nośnych uzupełniają łukowe, zdobione stropy.

W 1807 roku, podczas ataku na twierdzę Kladno, klasztor był siedzibą wojsk napoleońskich, które siały tu zniszczenia. Zatrzymał się tu Jerome Bonaparte, brat Napoleona, który dowodził kampanią wojskową.

Jednym z nielicznych zabytków zachowanych po założycielach klasztoru cystersów są przechowywane w muzeum herby cystersów i portrety opatów.

W okolicy klasztoru znajduje się pomnik papieża Jana Pawła II. 1981 roku autorstwa Adama Romana z Warszawy. To drugi podobny pomnik, który został wzniesiony w Polsce z szacunku dla Jana Pawła II.

http://www.bardo.pl www.bardo.pl
53 km

Zřícenina hradu Bardo • Ruiny zamku w Bardzie • Bardo Castle ruins • Ruinen der Burg in Bardo

Pozostałości średniowiecznego zamku

W 1861 roku na zboczach Kalwarii odkryto pod Skalní strží ruiny średniowiecznego kompleksu zamkowego, który służył jako straż obronna i obserwacyjna. Jego zadaniem była ochrona drogi prowadzącej wzdłuż Kladskej Nysy. Niewielki budynek, zbudowany na nieregularnym rzucie, składał się z dwóch części - terenu zamkowego i samego zamku - wartowni z masywną cylindryczną wieżą o średnicy około 10 metrów oraz trzech podpiwniczonych budynków mieszkalno-gospodarczych. Dostęp do zamku chronił kamienny mur, strome zbocza i wyschnięte fosy. Duża liczba znalezionych kolców sugeruje, że zamek mógł zostać zdobyty siłą, prawdopodobnie podczas najazdu husyckiego w pierwszej połowie XV wieku.

Do dziś zachowały się jedynie pozostałości parteru i fundamentów. Niewielkie wzniesienie otoczone fosą jest pozostałością po wyschniętej fosie, a nieco dalej niewielki fragment stanowił część filaru, który niegdyś dźwigał most.

http://www.bardo.pl www.bardo.pl
53 km

Ząbkowice Śląskie • Hrad Frankenstein • Zamek Frankenstein • Frankenstein Castle • Burg Frankenstein

Zamek, którego ruiny wciąż istnieją, powstał niemal na tym samym miejscu co Zamek Piastowski. Został zbudowany około 1290 roku przez księcia Bolka I. Świdnicko - Ziębickiego (1278 - 1301) jako twierdza graniczna.

Materiał budowlany do budowy murów o grubości prawie 3 metrów sprowadzony został z pobliskich kamieniołomów, m.in. Stolca i Kobyli Głowa.

Od 1351 roku, kiedy to po długich walkach ziemie ząbkowickie znalazły się pod panowaniem czeskim, zamek był siedzibą kancelarii księstwa ziębicko-ząbkowickiego.

W marcu 1428 r. Husyci spalili Ząbkowice, ale zaryzykowali atak na dobrze ufortyfikowaną twierdzę.

W późniejszych latach zamek kilkakrotnie przechodził z rąk czeskich do polskich i odwrotnie.

W 1467 r. Czeskie grodzisko miało 100 małżonków. Wrocławskie oblężenie Ząbkowic szybko zdobyło miasto, ale kamienne pociski wystrzelone z armaty nie uszkodziły silnych murów zamku. Udało im się zdobyć zamek tylko dzięki użyciu „dużej puszki” - armaty ważącej 80 cm, która ciągnęła 24 konie.

Dowódcą nowo zdobytej twierdzy był Wrocław Ulryk Hans von Hasenburg. Król Jerzy nie miał zamiaru pozostawić zamku w rękach wroga. Wysłał więc swojego syna Viktorina z armią liczącą 4000 żołnierzy. Pokonanemu królowi czeskiemu pomagały też wojska alianckie z Saksonii i Brandenburgii. 15 lipca 1467 r. Po ciężkich walkach miasto i zamek zajęły wojska czeskie. Otrzymaną z Wrocławia „wielką puszkę”, która kosztowała tysiące dukatów, wywieziono do Pragi. Łatwo zauważyć, że w 1467 roku zamek był dwukrotnie oblegany i zdobyty. W następnym roku znów wybuchły walki między Czechami a Śląskiem. W 1468 roku zamek został zniszczony przez Wrocław.

Twierdza została odbudowana przez księcia Karola I z Podiebradów. Grób księcia i jego żony Anny Żagańskiej, zmarłej w 1536 roku, znajduje się w kaplicy Kauffungów w kościele św. Anne. Imponujący renesansowy zamek na planie zbliżonym do placu został zbudowany z przerwami w latach 1516-1530. Za wzór miał służyć zamek królów węgierskich w Ofen. Dach łupkowy skrzydła wschodniego położono w 1529 r. W rzeczywistości skrzydło wschodnie jako jedyne zostało całkowicie ukończone.

XVI wiek to okres względnego spokoju. W zamku toczyła się wojna trzydziestoletnia, podczas której kilkakrotnie przechodził z rąk szwedzkich w ręce cesarzy i odwrotnie.

Od Bramy Kłodzkiej do południowo-wschodniego narożnika zamku ciągnął się mur zwieńczony okrągłą wieżą zwaną „Wroną”. W części południowej i zachodniej znajdowały się kamienne fosy po stronie północnej i zachodniej z sejfem kazamatowym, który ciągnął się do wieży wieży w narożniku południowo-wschodnim.

W środku skrzydła wschodniego znajdowała się czworokątna wieża, zwana strażnicą. Stały most prowadził do bramy wejściowej w czasie pokoju. W czasie wojny był to most zwodzony. Obok głównej bramy znajdowała się boczna brama.

Nad wejściem znajduje się prostokątna płyta z czerwonego piaskowca, na której niegdyś znajdowała się metalowa płyta podstawowa. Nad płytą z piaskowca znajduje się herb księcia Karola I z Podiebrad z 1527 r. Płyta główna podzielona jest na cztery pola. W pierwszym z prawej strony orzeł Ziębice, po lewej Oleśnica, w trzecim na szachownicy Ziębice - Świdnik, w czwartym łuk Kłodzko. Wieża miała okrągły dach zwieńczony guzikiem i flagą. Był używany w okresie międzywojennym - działał tam schronisko dla młodzieży.

Wszystkie cztery skrzydła miały parter i dwa piętra.

Na piętrze wschodniego skrzydła, na prawo od wieży, znajdowały się książęce komnaty. W tym samym skrzydle znajdowały się również dwie duże sale. Pierwszą była „sala spotkań”, w której spotykali się radni. Druga to „Sala Rycerska”, w której obchodzono specjalne uroczystości. Na drugim piętrze znajdowały się pokoje dla służby i właścicieli (była to poradnia prawna kolegium władcy zamku. W latach dwudziestych XX wieku na prawo od wejścia znajdowało się skromne mieszkanie wartownicze, które zajmowało się ruinami i strzegło ich.

Po lewej stronie wschodniego skrzydła widoczne są tylko małe okna na obu kondygnacjach. Prawdopodobnie były tam pokoje dla służby. W południowo-wschodnim narożniku znajduje się masywna wieża, w której nadal można zobaczyć malowidła na łukach okien. U góry czarny orzeł śląski. Poniżej znajdują się dwa obrazy, które nie zachowały się do dziś. Po lewej stronie była renesansowa scena myśliwska. W głębi był zamek, przy wejściu do zamku koń bez jeźdźca, pod postacią w mocno zawoalowanej szacie wiejącą w róg oraz zwierzęta przypominające dwa niedźwiedzie i kozicę. Po przeciwnej stronie znajduje się budynek na tle górskiego krajobrazu. Obecnie wizerunek orła jest bardzo trudny do zobaczenia ze względu na warunki atmosferyczne i całkowity brak ochrony. Kopie obrazów znajdują się w niemieckim Heimattmuseum (muzeum poświęcone Ząbkowicom). Na górnym piętrze wieży znajdowała się siedziba księstwa, na dolnym dziedzińcu.

Południowe skrzydło zamku nie tworzy linii prostej. Jego środkowa część jest lekko wklęsła. W tej części ostatnie okno latryny zachowało się na zewnątrz (do niedawna były dwa).

W środku skrzydła znajduje się również kwadratowa wieża, którą również nakryto okrągłym dachem. Wieża sąsiadowała niegdyś ze stajniami i zamkową kuźnią.

Skrzydła zachodnie i północne nie charakteryzują się niczym szczególnym. Budowa skrzydła północnego nigdy nie została ukończona, gdyż ze względu na groźbę najazdu tureckiego książę skoncentrował się na budowie fortyfikacji.

Przestronny żłobek zamkowy ma wymiary 37,6 x 36,7 metra. Prawdopodobnie odbywały się tu turnieje i ćwiczenia rycerskie. W południowo-zachodnim narożniku dziedzińca znajdowała się studnia zamkowa, która została wybetonowana w latach 90-tych XX wieku.

Nad wejściem na dziedziniec od zachodu dostrzegamy kolejną małą tarczę z herbem Podiebradów.

W okresie międzywojennym południowo-wschodnia część dziedzińca służyła jako miejsce ćwiczeń strażaków, natomiast część północna wykorzystywana była przez uczniów szkół gimnastycznych. Po stronie północnej znajdowały się ogrody zamkowe.

http://www.zabkowiceslaskie.pl www.zabkowiceslaskie.pl
62 km

Ząbkowice Śląskie • Křivá věž • Krzywa Wieża • Leaning Tower • Schiefer Turm

Do dziś nie można z całą pewnością powiedzieć, kiedy i w jakim celu powstała Krzywa Wieża. Jedna z wersji mówi, że jest to pozostałość po dawnym zamku, który miał tu istnieć jeszcze przed lokacją miasta, o czym świadczy najniższa część wieży, zbudowana z kamienia do wysokości około 10 metrów. Część ceglaną przebudowano na przełomie XIV i XV wieku, równolegle z budową kościoła św. Anne. Dawne wejście do wieży znajduje się na pierwszym piętrze. Pierwotnie do budynku można było się dostać tylko po drabinie lub po zewnętrznych schodach. Pomieszczenie wewnątrz budynku, znajdujące się na parterze, dostępne tylko z góry, pełniło funkcję pokoju głodowego. Obecnie w Hunger Dungeon znajduje się wystawa „Średniowieczna komnata tortur i więzienia”.

Inną koncepcją jest niemiecki historyk i architekt Kurt Bimler. Twierdzi, że wieża znajdująca się w najniższym punkcie starego miasta służyła jako brama miejska. Wreszcie trzecia wersja mówi, że wieża została zbudowana jako dzwonnica miejska. Pełnił taką rolę od XV wieku do II wojny światowej. W 1507 roku połączono go z kościołem św. Anna korzystała z zadaszonego ganku, który ułatwiał przenoszenie dzwonnicy z kościoła na dzwonnicę. Pod koniec XVI wieku ganek został rozebrany, ponieważ konstrukcja została przechylona i popękana. Nie wiadomo dokładnie, dlaczego wieża się przechyliła. Powszechnie uważa się, że przyczyną mogły być wstrząsy tektoniczne, które odnotowano na naszym terenie 15 września 1590 r. Możliwe też, że przyczyną było zwilżenie gleby.

Istnieje również legenda wyjaśniająca nachylenie wieży. Opowiada o wydarzeniach z 1858 r., Kiedy po wielkim pożarze miasta sporządzono ekspertyzę fundamentów. Wyniki ankiety zaskoczyły ekspertów. Na ich podstawie stwierdzono, że od początku można było budować wieżę pod kątem. Ach, tacy fantastyczni budowniczowie, którzy chcieli mieć Ząbkowice Śląskie niepowtarzalną i niepowtarzalną konstrukcję. W XIX wieku w części wieży, która została strawiona przez wielki pożar, prawdopodobnie znajdował się napis budowniczego: „Ich heiß Hohannes Gleiß, hab diesen Turm schieff gebaut mit Fleiß”. (Nazywam się Johannes Gleiß, zbudowałem tę wieżę pochyloną pilnie). Niestety, gdy po wielkim pożarze odbudowano górną kondygnację wieży, napis został zniszczony. Obecnie odchylenie wieży od pionu wynosi 2,14 m. Warto o tym wspomnieć

W 1858 r. Podczas wielkiego pożaru miasta zniszczeniu uległa jego górna część. Po pożarze władze miasta chciały całkowicie wyburzyć budynek, aby jego ruiny nie zagrażały bezpieczeństwu sąsiednich domów. Ostatecznie jednak po ekspertyzie budynku zdecydowano, że spalona część wieży zostanie odbudowana. Wtedy otrzymała jaskółczy ogon.

Po przebudowie wysokość wieży wynosi 34 m. Od południa dostawiono niewielką wieżyczkę ze spiralną klatką schodową. Ostatecznie prace zakończono 11 października 1860 r. Na kopule wieży umieszczono guzik z krzyżem, w którym ówczesny ksiądz Johannes Grundey napisał list pamiątkowy i po wielkim pożarze odkopano miasto.

Obecnie Krzywa Wieża służy jako punkt obserwacyjny. W grudniu 2007 roku zakończono gruntowną renowację ścian zewnętrznych budynku, dzięki czemu wieża odzyskała dawne piękno.

http://www.zabkowiceslaskie.pl www.zabkowiceslaskie.pl
62 km

Kamieniec Ząbkowicki • Zámek Marianny Oranžské • Pałac Marianny Orańskiej • Palace of Marianna Oranska • Schloss der Marianne von Oranien-Nassau

Pałac jest architektoniczną perłą Dolnego Śląska i najlepszym przykładem architektury neogotyckiej. Został zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku. wieku z inicjatywy księżnej Marianny z Orange (1810-1883) według projektu architekta Karela Schinkla. Po jego śmierci projekt budynku wykonał jego uczeń, młody architekt Ferdynand Martius.

Kamień węgielny pod budowę pałacu położono 15 października 1838 r. A 20 kwietnia przystąpiono do budowy dworu. Księżniczka nieustannie ingerowała w projekt pałacu i zmieniała najdrobniejsze szczegóły.

Pałac posiadał ponad 100 większych i mniejszych pomieszczeń, kaplicę i dwie duże sale. W jednej z nich, tzw. Jadalni, znajdowały się dwa ogromne freski „Wesele w Kanie" i „Uczta Baltazara". Budowę pałacu zakończono 33 lata później, drobne prace i wyposażenie wnętrza pałacu trwały do ​​1902 r. Po II. Druga wojna światowa zapoczątkowała dewastację i kradzież majątku pałacowego, a to, co pozostało, spłonęło w styczniu 1946 roku. W 1986 roku majątek został wydzierżawiony osobie prywatnej na 40 lat. W 2012 roku wieś Kamieniec Ząbkowicki nabyła zniszczony budynek, a następnie przystąpiła do jego odbudowy. Dzięki inwestycjom obejmującym konserwację, remonty i przebudowę budynek stracił swój blask i jest otwarty dla zwiedzających od maja 2013 roku.

http://kamienieczabkowicki.eu kamienieczabkowicki.eu
59 km

Międzylesie • Zámek • Zamek • Castle • Schloss

Zamek Międzylesie znajduje się w samym sercu Międzylesia. Kompleks składa się z renesansowego dziedzińca z elementami średniowiecznymi, który połączony jest z barokowym zamkiem. Budowę sądu rozpoczęto w XVI wieku. bracia von Tschirnhaus, którzy wykorzystali pozostałości starszej średniowiecznej budowli. W XVII i XVIII wieku. zbudowano dwuskrzydłowy zamek, który reprezentuje wczesny barok śląski.

http://zamekmiedzylesie.pl zamekmiedzylesie.pl
30 km

Orlické Záhoří © 2025 Vytvořila: Monika Vrkoslavová, Bonnydesign.cz, K, T, O L