Witamy na stronie

Centrum Informacji Turystycznych
Orlické Záhoří

(www.neratov.cz log )  - Neratov (oryg. Bärnwald) jest ważnym miejscem pielgrzymkowym od drugiej połowy XVII wieku, do którego przybyło podobno do czterech tysięcy pielgrzymów. Cudowną moc przypisywano figurze miłości Matki Boskiej i źródłu wypływającemu z kościoła. Ze względu na rosnącą popularność Neratowa w latach 1723-1733 powstał barokowy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Spłonął w 1945 roku po trafieniu pociskiem Armii Czerwonej, w czasach komunizmu postanowiono go zburzyć i cudem nie został zdemolowany. Jest zabytkiem kultury od 1992 roku i ciężko pracuje nad jego renowacją. Burzliwa historia i imponująca atmosfera kościoła ze szklanym dachem wciąż przyciąga do Neratova wielu pielgrzymów. W kościele regularnie odbywają się nabożeństwa, odbywają się tu różne imprezy kulturalne. Odnowiona została również tradycja pielgrzymkowa przerwana przez komunizm - w połowie sierpnia odbywają się uroczystości pielgrzymkowe z programem duchowym, muzycznym i teatralnym, niepowtarzalną atmosferę mają też Święta Bożego Narodzenia i Wielkanocne w Neratowie.
 

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Neratowie został zbudowany w latach 1723-1733. Kamień węgielny położył właściciel dworu Johann Karl z Nostitz-Rhieneck 14 sierpnia 1723 r., Konsekracja odbyła się na św. Bartłomieja 24 sierpnia 1733 roku. Architekt dzieła jest nieznany, znawcy najczęściej przypisują je kręgu wokół Giovanniego Battisty Alliprandiego, który w 1712 roku uczestniczył w odbudowie kościoła dziekańskiego św. Trójcy w pobliskim Opočnie, aw 1714 i 1720 roku był zaangażowany w budowę kościoła pijarów pw. Znalezienia św. Krzyże w Litomyślu. Ale architektem mógł być także pierwszy budowniczy kościoła, Carl Antoni Reina. Budowniczym kościoła był Carl Antoni Reina, który zbudował również kościół na Vrchní Orlica (konsekrowany w 1712 roku). 23 sierpnia 1728 roku Reina popełnił samobójstwo spadając z rusztowania i według legendy nawiedzał kościół, aż zamurowano drzwi za ołtarzem. Budowę dokończył Jakub Ondřej Carow. Ołtarz był pierwotnie ozdobiony obrazem „Wniebowstąpienie Marii Panny” autorstwa Antonína Františka Hampischa, nad tabernakulum umieszczono figurę miłości Matki Boskiej, której przypisywano liczne cuda. Rokokowe schody, które później uratowały kościół przed wyburzeniem, umieszczono przed głównym portalem w 1776 roku. Ich autorem był František Hornich. Na klatce schodowej umieszczono figury św. Józefa, św. Tomasza Apostoła, św. Barbary i św. Theresa. Kościół ma plan krzyża, elewację wypukłą z dwiema wieżami ustawionymi skośnie i wklęsło w pilastry. Ma 48 metrów długości i 19 metrów szerokości, wysokość wewnętrzna 27 metrów, pierwotna wysokość zewnętrzna mierzona do wierzchołków wież wynosiła 47 metrów. Interesująca jest orientacja północno-południowa kościoła - główne wejście i fasada zwrócone są na południe, prezbiterium na północ. Dzięki temu nietradycyjnemu kierunkowi świąteczne promienie słońca padają bezpośrednio na tabernakulum w południe w święto Boże. Obecnie w kościele mieści się renesansowa kamienna chrzcielnica, poświęcona kościołowi w Neratowie w 1603 roku przez Kryštofa Mauschwitza z Armenruh.

 

    W przeszłości przez Neratov prowadził ważny szlak do Kłodzka. Z Rokytnicy jechaliśmy do Kłodzka przez miejscowość, w której później dorastał Hadinec, przez Vysoký Kořen aż do Neratova, przez Divoką Orlicę prowadził bród, potem w kierunku Lichtenwalde (dzisiejsza polska Poręba) do doliny Kłodzkiej Nysy. 29 lipca 1618 r. Przez Orlicę przeszedł drewniany most o długości 17 m. W 1730 r. Przebudowano go na kamienną, na której umieszczono figurę św. Jan Nepomucký (po restauracji w 1932 r. Nie wróciła na swoje miejsce, stanęła na ziemi urzędu burmistrza. Po wojnie zachowany pomnik zabrali Czesi). Po 1945 roku kladno połowę mostu zburzono. Czeska połowa popadła w ruinę, ale przetrwała do lat 80. W 1996 roku istniał środkowy filar. Wiosną 1997 r. Z mostu w ogóle nic nie zostało. Ryciny z Neratowa, przedstawiające między innymi most.

 
· W 1998 r. Na obszarze zalewowym Divoká Orlice, między drogą a rzeką, na południowy wschód od miasta Neratov, ogłoszono rezerwat przyrody „Neratovské louky”. Przedmiotem ochrony jest typowe siedlisko podmokłej łąki w rozlewisku Divoká Orlice, częściowo ekstensywnie uprawiane, częściowo torfowiskowe z chronionymi i zagrożonymi wyginięciem gatunkami roślin . Obszar rezerwatu to 13,12 ha na wysokości od 585 do 604 m.

Orlické Záhoří © 2025 Vytvořila: Monika Vrkoslavová, Bonnydesign.cz, K, T, O L