Stalo se

10.-11.9.2021 Slavnostní otevření knihovny s čítárnou, přednáška o historii obce, čtení českých pohádek

Pozor! Novinky v prostorách obecního úřadu

Jistě jste zaznamenali, že se Turistické informační centrum během léta přesunulo do větších prostor. To ale není jediná novinka, na které jsme přes léto pracovali.

V pátek 10.9.2021 byla za účasti polských partnerských obcí Międzylesie a Bystrzyca Kłodzka otevřena česko-polská knihovna s čítárnou. Pásku slavnostně přestřihl pan Milan Greguš a starosta gminy Międzylesie Tomasz Korczak. Všichni zúčastnění si pak mohli nové prostory prohlédnout. A proč česko-polská? Do naší školy a školky chodí kromě našich českých dětí, také polské. Za posledních pár let přibylo v obci několik obyvatel, kteří se sem přistěhovali z Polska a zkrátka Polsko je prostě hned za řekou.  Po mnoho let se společně snažíme, aby hranice byla pouze pomyslnou a mít česko-polskou knihovnu je jedním ze skvělých prostředků, jak si ještě lépe rozumět.

V rámci projektu Kultura a sport bez hranic, reg. č.  CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_008/0002651 jsme zakoupili do knihovny nové knihy v českém i polském jazyce, které budou pomáhat s odstraňováním jazykové bariéry nejen dětem, ale i dospělým. Knihy do knihovny také věnovali polští projektoví partneři. Např. ředitel knihovny v Kladské Bystřici Robert Duma věnoval knihu o historickém rozvoji města Kladská Bystřice.  Umístěny jsou zde i knihy, které v posledním desetiletí vznikly na česko-polské hranici v rámci jiných přeshraničních projektů a byly vydány v česko-polské jazykové mutaci. Významnou část knih tvoří knihy, které věnovali místní občané a obyvatelé přilehlých polských vsí, kteří budou knihovnu rovněž využívat. Všem moc děkujeme! Knihovna s čítárnou bude pro veřejnost otevřena v otevírací době Informačního turistického centra. Knihy je ale možné vypůjčit si i mimo tuto dobu, protože při akci Kunštátský drvoštěp vznikl originální knihostrom, v jehož útrobách jsou schované – jak jinak knihy. Pokud nemáte doma co ke čtení, můžete se tu kdykoliv stavit a knihu si vypůjčit. V případě, že máte doma knihy v pěkném stavu, které již nepotřebujete, můžete je sem odnést. Někomu jinému ještě jistě udělají radost!

Knihovna s čítárnou ale není jedinou novinkou, kterou jsme pro vás připravili. Ve veřejných prostorách obecního úřadu jsou nově umístěny sbírky historických předmětů a fotografií z našeho území a blízkého okolí. Hned po příchodu si můžete prohlédnout např. historický oděv nebo jídelní servis. K vidění jsou staré letecké snímky obce, historické fotografie, sbírky zápalek, představení ručních prací, tkalcovství, práce s dřevem či sklářství. Umístěny jsou zde v současné době také fotografie z partnerské projektu gminy Międzylesie s názvem Prolínání příhraničních kultur v obcích Międzylesie a Orlické Záhoří, reg. č. CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_008/0002572. Kdo v pátek nestihl přednášku o historii obce, může si poslechnout po domluvě v Informačním centru komentovanou prohlídku veřejných expozic.

V sobotu pak pod vedením spisovatele Josefa Lukáška proběhlo povídání o Kačence, Rampušákovi, pašerácích a čtení pohádky o Ledříčkovi. A aby toho čtení nebylo málo, můžete se těšit na čtení polských pohádek, které se bude konat 15.10.2021. Pozvání přijali autor pohádkového průvodce Bájnou cestou od Mezihoří do Orlických hor pan Leszek Brągiel a ilustrátorka paní Barbara Pawłowska. Pokud jste pohádkového průvodce ještě nečetli, stavte se pro něj našem Informačním turistickém centru, ještě je pár kousků k mání!

 

Otevreni citarny 1

Otevreni citarny 2

Otevreni citarny 3

Otevreni expozic

Otevreni expozic 2

Otevreni expozic 3

Prednaska o historii 1

Prednaska o historii 3

Prednaska o historii 2

Cteni pohadek 1

Cteni pohadek 2

Cteni pohadek 3

 

 

 

Orlické Záhoří © 2023 Vytvořila: Monika Vrkoslavová, Bonnydesign.cz, K, T, O L