Pašerácká stezka (4 km)

trasa vede od penzionu Černá Voda (Orlické Záhoří) dle značení informačních tabulí.

Na trase jsou umístěny čtyři hrací prvky s úkoly a odpočinková místa. Stezka se vrací zpět k penzionu Černá Voda (Orlické Záhoří).

Ścieżka Przemytników (4 km) prowadzi od pensjonatu Černá Voda (Orlické Záhoří) i oznakowana jest tablicami informacyjnymi.

Na trasie znajdują się cztery przystanki z tematycznymi elementami zabawowymi dla dzieci oraz miejsca do odpoczynku. Ścieżka wraca pod pensjonat Černá Voda (Orlické Záhoří) tworząc pętłę.

Naučná stezka S KAČENKOU PO STOPÁCH SKLÁŘŮ

Délka 15 km (autem, na kole i pěšky), na trase z Deštného v Orlických horách do Orlického Záhoří (či naopak) je umístěno sedm informačních tabulí s informacemi o historii skláren a sklářské výroby, která v minulosti byla v Orlických horách zdrojem obživy. Na tabulích jsou vždy dole soutěžní kódy, které se zapisují do tabulky pravidel hry.
Tiskopisy s mapkou lze získat v informačních centrech - Orlické Záhoří a Deštné v Orlických horách. Odměnou za vyplněnou tabulku jsou v uvedených infocentrech skleněné mince s Kačenkou a Pašeráky. (V Deštném v Orlických horách je první informační tabule u Muzea, druhá tabule u restaurace Karolína, třetí pod Masarykovou chatou. Čtvrtá informační tabule je po 1 km ve směru od Masarykovy chaty směrem do Orlického Záhoří - při silnici po pravé straně s asfaltovým nájezdem. Pátá informační tabule je již téměř v Orlickém Záhoří u chaty Bedřichovka, šestá tabule je asi 300 - 400 metrů od chaty Bedřichovky směrem k hraničnímu mostku Bedřichovka-Lasówka, částečně i po polní cestě. Sedmá informační tabule je umístěna u kostela sv. Jana Křtitele v Orlickém Záhoří). viz. PDF ke stažení

Naučná stezka BEDŘICHOVKA

Délka 3 km, na trase je umístěno 8 informačních panelů. Stezka je vhodná pro pěší turisty, cyklisty a osoby se sníženou pohyblivostí (pouze panel u Divoké Orlice není dostupný pro vozíčkáře). Nejvhodnějším výchozím místem je chata Bedřichovka. Stezka odtud vede ve dvou větvích – jedna směřuje k Trčkovu a druhá k řece Divoké Orlici. Návrat z obou větví po stejné trase.

Naučná stezka OKOLÍM DEŠTNÉHO

Trasa NS začíná na konečné autobusu u hotelu Orlice v Deštném v Orlických horách – Zákoutí. Pokračuje po silnici směr Šerlich a odbočuje vlevo na silnici k hotelu Šerlišský mlýn. Asi po 500 m odbočuje vpravo přes říčku Bělou na žlutou turistickou cestu a souběžně s ní pokračuje na hřeben Orlických hor k Masarykově chatě na Šerlichu. Odtud pokračuje po hřebenové cestě souběžně s červenou turistickou cestou – Jiráskova horská cesta – přes NPR Bukačka na křižovatku lesních cest pod Polomským kopcem. Zde je odbočka NS vpravo k Vrchmezí. Z křižovatky pod Polomským kopcem pokračuje dále po lesní silnici do PR Sedloňovský vrch, dále po této silnici kolem Sedloňovského Černého kříže. Ve druhé ostré pravotočivé zatáčce odbočuje vlevo k modré turistické cestě a po ní pokračuje zpět do Deštného v Orlických horách, kde končí ve středu obce u kostela na zastávce autobusů.

Délka: 15 km

Kačenčina pohádková stezka

v Deštném v Orlických horách • Ścieżka Bajkowa Kraina Kasieńki – Deštné v Orlických horách • Kathy’s fairytale trail in Deštné v Orlických horách • Katkas Märchenweg in Deštné v Orlických horách https://www.destne.info/kacencinastezka/log, https://kacencinastezka.cz/#/mapa/all Kačenčina pohádková stezka

Pohádkové trasy v Kačenčině pohádkové říši

http://orlickehory.eu/kacenka/index.php/pohadkove-trasy Pohádkové trasy v Kačenčině pohádkové říši

Naučná stezka PO HŘEBENI ORLICKÝCH HOR

Délka 17 km (cyklistická varianta 19 km), na trase je umístěno 11 informačních panelů. Stezka je realizována ve dvou variantách. Pěší turisté procházejí v celé délce po červeně značené hřebenové trase, cyklisté projíždějí po zhruba souběžné asfaltové komunikaci. Průběh trasy: Šerlich … Velká Deštná … Pěticestí … sedlo Mezivrší

Naučná stezka ZEMSKÁ BRÁNA

Délka 3 km, na trase bylo původně umístěno 22 informačních panelů, dva stojany jsou po sněhové kalamitě 2005/06 zničeny. Stezka je vhodná pro pěší turisty. Cyklisté ji mohou projíždět v úseku od Klášterce po Pašeráckou lávku. Od lávky k mostu na Zemské bráně zakazuje vjezd cyklistů do lesa mimo cestu zákon o lesích, objízdná trasa vede kolem Orlické chaty. Stezka je obousměrná, její začátek najdete u mostu na Zemské bráně nebo na hranici CHKO nad Kláštercem nad Orlicí.

Nově také na Instagramu!

@orlickezahori

instagram.com/orlickezahori

nebo přes přiložený QR kód 😊 Pokud máte pěkné snímky naší obce a chcete se o ně podělit, můžete je zaslat na email zahori.instagram@seznam.cz .

Rádi je zveřejníme i se jménem autora. A nezapomeňte nás sledovat 😊
Orlické Záhoří © 2023 Vytvořila: Monika Vrkoslavová, Bonnydesign.cz, K, T, O L